Ласкаво просимо до мого блогу

Ласкаво просимо до мого блогу
Я повінчана з Тим, Кому служать ангели і Чия краса затьмарює сонце і місяць. (антифон OCV, 29) посвячення дів

Кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії Харківсько-Запорізької єпархії Римо-Католицької Церкви

У Харкові перші католики з'явилися на початку XVIII ст.
У ХІХ ст. кількість римо-католиків у місті зросла. За свідченням історика Д. Багалія, у 20-ті роки ХІХ ст. вони причащалися приїжджим духовенством, а Богослужіння проходили у приватних будинках. Першим храмовим будинком Римо-католицької Церкви у Харкові став особняк професора музики Харківського університету, учня австрійського композитора Й. Гайдана – І. Вітковського. У 1832 р. відбулося освячення харківського римо-католицького храму особняка, що знаходився на роздоріжжі вул. Малої Сумської (вул. Гоголя) та пр. Провіантського (пр. Мар'яненка) як першого слобожанського католицького храму на честь Богородиці святого Розарія.
1886 р. у Харкові проживало вже близько 4,5 тис. католиків. У 1887 р. був освятчень наріжний камінь і харківські католики розпочали будівництво святині. У 1891 р. храм на честь Успіння Пресвятої Діви Марії було завершено та освячено. Зусиллями настоятеля П. Кисаржевського, при храмі було засновано богадільню, притулок для дітей сиріт та школа.
З 1915 р. у зв'язку з громадянською війною в Османській імперії при храмі з'явилися вірмени-католики.
Для служіння їм прибув священик вірменського обряду о. К. Єганян. При приході також знайшли притулок 1 500 дітей вірменського народу, що зазнав геноциду.
Після жовтня 1917 р. для католиків, як і всіх віруючих, настали часи гонінь та переслідувань. Під час сталінських репресій, 1938 р., храм було закрито. Настоятель о. Л. Гашинський разом із о. К. Єгаяном та 12-ма парафіянами були розстріляни. 
Під час окупації Харкова храм знову відкрили. Однак у 1949 р. святиня була остаточно закрита і разом із землею передана обласному управлінню кіно-відіо-прокату..
7 січня 1991 р. на сходах храму о. Ю. Зімінський MIC відслужив першу повоєнну Святу Месу. 
16 січня 1991 р. святий папа Іван-Павло ІІ відновив структуру Римо-католицької церкви в Україні. Харків опинився у межах Київсько-Житомирської єпархії на чолі з єпископом Я. Пурвінським, який встановив о. Ю Зімінського MIC настоятелям відродженої парафії Успіння Пресвятої Діви Марії. 
13 грудня 1991 р. до 100-річчя освячення, храм було повернуто на постійну власність римсько-католицькій громаді, що тоді утворилася.
Новий розділ в історії приходу та храму Успіння Пресвятої Діви Марії було відкрито у 2002 р., коли буллою Ad plenius prospiciendum святий папа Іоанн-Павло II встановив нову Харківсько-Запорізьку єпархію на чолі з єпископом Станиславом Падевським. 
19 березня 2009 р. головою Харківсько-Запорізької єпархії став встановлений папою Бенедиктом XVI владика Мар'ян Бучак. 
12 квітня 2014 р. папа Франциск призначив головою Харківсько-Запорізької єпархії єпископ С. Широкородюка.
14 лютого 2020 р. головою Харківсько-Запорізької
єпархії став новосвячений єпископ Павло Гончарук
Харківський парафіяльний храм зведено до рангу кафедрального собору. Він є центром для католицьких церков Харківської, Полтавської, Сумської, Луганської, Запорізької, Донецької та Дніпропетровської областей.
15 серпня 2016 р. в Урочистість Успіння Пресвятої Діви Марії, єпископ ординарій Харківсько-Запорізький Станіслав Широкородюк здійснив (консекрував) кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії.

Кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії розташований у Харкові на вул. Гоголя 4.

Фото за цим посиланням

Немає коментарів:

Дописати коментар